header-animacja-gif
godlo-logo-png
Facebook Image
niedziela, czerwiec 16, 2024

Profil biologiczno-chemiczny

Klasa 2 B w Muzeum Farmacji

W dniu 25 maja 2017r. klasa 2B pod opieką p. Marzeny Dancewicz i p. Agnieszki Michnowskiej odwiedziła Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

wycieczka 2b - filmMuzeum znajduje się w przepięknej zabytkowej kamienicy nieopodal wrocławskiego rynku. Zaraz po wejściu przywitała nas klimatyczna XIX-wieczna apteka i pan dr antropologii kultury Grzegorz Wiktorowski, a potem było coraz ciekawiej. Zwiedziliśmy pracownię alchemiczną, kolejne sale tematyczne i wysłuchaliśmy niezwykle interesującego wykładu pt. “Zabij czarną kurę… - magiczne i ludowe etiologie choroby i sposoby ich leczenia”. Temat okazał się szalenie ciekawy, wzbudził wiele pytań, na które pan doktor cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał.

To była niezwykle pouczająca i inspirująca do głębszego zainteresowania tematem wycieczka.

 

Wizyta klasy biologiczno – chemicznej w PCC ROKITA

W dniu 17 maja 2017r. klasa 2B pod opieką pani Marzeny Dancewicz i pani Agnieszki Michnowskiej odwiedziła Zakłady Chemiczne PCC ROKITA w Brzegu Dolnym.

Podczas wycieczki uczniowie odbyli zajęcia ćwiczeniowe w laboratorium chemicznym zakładu pod czujnym okiem pań laborantek oraz zapoznali się z wyposażeniem i specyfiką pracy w laboratorium.

Uczniowie zwiedzili także halę produkcyjną PCC Consumer Products Kosmet. Z zainteresowaniem obejrzeli linie produkcyjne środków czystości i kosmetyków i odwiedzili sterownię – centrum zarządzania instalacją.

Na koniec uczniowie spotkali się z ratownikami z Zakładowej Służby Ratowniczej PCC Rokita. Dowiedzieli się na czym polega praca ratowników i strażaków w zakładzie, a odważni mogli spróbować przejść trasę ćwiczeniową w tzw. “klatce”, gdzie trenują strażacy i inne służby mundurowe. Nie było łatwo, ale się udało.

Mamy nadzieję, że ta wizyta w PCC Rokita będzie wstępem do dłuższej współpracy.

Marzena Dancewicz

 

Festiwal nauki E(x)plory – nauka przez doświadczenie

Dnia 07 kwietnia 2017r. klasa 2B (biologiczno – chemiczna) pod opieką p. M. Dancewicz i p. A. Michnowskiej pojechała na zajęcia w ramach Festiwalu Nauki organizowanego w Parku Technologicznym Wrocławia.

Czytaj więcej...

ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z KEPLEREM

W dniu 18 listopada 2016r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Wołowie - klasy 2B i 3B (klasy biologiczno – chemiczne) pod opieką p. Jolanty Ludwig, p. Marzeny Dancewicz i p. Ireny Gilewicz odwiedziły Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze.

Czytaj więcej...

Klasy biologiczno-chemiczne uczestniczyły w Festiwalu Nauki

21 września 2016r. uczniowie klasy 2B i 3B pod opieką p. J. Ludwig, p. M. Dancewicz i p. I. Gilewicz wzięli udział w zajęciach organizowanych w ramach Festiwalu Nauki. Uczniowie odwiedzili Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej, gdzie wysłuchali wykładu nt. praw Mendla i dziedziczenia oraz mogli się poczuć jak prawdziwi studenci biorąc udział w zajęciach laboratoryjnych w pracowni chemii organicznej.

Czytaj więcej...

Profil biologiczno - chemiczny na wystawie Body Worlds

BODY WORLDS to najliczniej odwiedzana wystawa na świecie. Uczniowie klasy 2b oraz 3b również ją odwiedzili. Poznali cykl życia człowieka oraz zmiany ludzkiego ciała - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, az po jesień życia. Dzięki innowacyjnemu procesowi plastynacji, który został wynaleziony i opatentowany przez dr. Gunthera von Hagens, mogliśmy podziwiać wewnętrzne piękno naszego ciała oraz szczegółowo zaznajomić się z układem narządów, m.in. kostnym, mięśniowym, trawiennym, oddechowym, krążenia i nerwowym.

Czytaj więcej...

Profil biologiczno - chemiczny na Festiwalu Nauki

W dniu 18 września 2015 roku klasy 2b oraz 3b wraz ze swoimi wychowawczyniami Jolantą Ludwig i Małgorzatą Oberg wzięły udział w XVIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Na Politechnice Wrocławskiej uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym mogli uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych poświęconych makrocząsteczkom życia oraz wysłuchać wykładu na temat zjawiska fluorescencji występującego w organizmach świecących roślin,zwierząt i grzybów. Na Uniwersytecie Medycznym z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat zaburzeń przebiegu podziałów komórkowych jako jednej z przyczyn powstawania chorób nowotworowych człowieka. Pytaniom nie było końca:)

 

Uniwersytet Wrocławski otwiera podwoje dla naszych uczniów

Uczennice z klasy 2 B w sobotę 29 marca 2014r. pod opieką p. Marzeny Dancewicz wzięły udział w zajęciach otwartych organizowanych przez Wydział Chemiczny Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Wszechnicy Chemicznej. Opiekunem tej wartościowej inicjatywy jest pan dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr.

Czytaj więcej...

Alchemik coraz popularniejszy!

W dniu 14 marca 2014r. po raz trzeci odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Chemiczny ALCHEMIK. W tym roku w konkursowe szranki stanęło 37 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich z silną reprezentacją klas biologiczno ? chemicznych na czele. Uczniowie rozwiązywali test zawierający pytania z różnych dziedzin chemii. Musieli także przygotować pisemną wypowiedź, w której mogli się pochwalić swoją znajomością procesów chemicznych zachodzących w przyrodzie. Prace uczniów zostały odesłane do organizatorów, a nam nie pozostaje nic innego, jak czekać na wyniki, trzymając kciuki za wszystkich uczestników.

 

Wycieczka do zakładu chemicznego

W dniu 07.10.2013r. odbyła się wycieczka do firmy VITA POLYMERS POLAND w Brzegu Dolnym w ramach uzupełnienia realizacji podstawy programowej z chemii.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 2B ? biologiczno - chemicznej (25 osób) pod opieką p. Marzeny Dancewicz i p. Eweliny Grzelakowskiej.

Dzięki uprzejmości Pana dyrektora Henryka Jerczyńskiego uczniowie odwiedzili nowoczesny zakład produkcji pianek poliuretanowych, który dostarcza szeroką gamę produktów do odbiorców krajowych i zagranicznych.

Czytaj więcej...