sobota, maj 18, 2024

Klasa mundurowa "za kratami" Zakładu Karnego w Wołowie

16 11 2012 r Klasa mundurowa z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wołowie wraz z Panią Dyrektor Barbarą Kołodziej oraz wychowawcą klasy Julianną Kołtun  uczestniczyła w uroczystości nadawania awansów oraz stopni dla funkcjonariuszy Służby Więziennej w Wołowie w Zakładzie Karnym.

Zaproszenie otrzymali od Pana Dyrektora Zakładu Karnego w Wołowie Pana mjr Roberta Kuczery, połączone ono było z pierwszą wizytą klasy w Zakładzie dzięki podpisanemu wcześniej porozumieniu o współpracy w realizacji programów nauczania.
Na zajęciach uczniowie zostali zapoznani z pierwszym zagadnieniem dotyczącym więziennictwa. Była to prezentacja Zakład Karny w Wołowie - historia i czas teraźniejszy.  Omówione zostały zadania i kompetencje funkcjonariuszy Służby Więziennej jako organu porządku publicznego.
Następnie zostali oprowadzeni po Zakładzie Karnym.  To niesamowita lekcja pokory. Uczniowie namacalnie zobaczyli jak cienka jest linia dzieląca życie na wolności z tym co jest za wysokim murem. Zobaczyli, że mieszkają w tym samym mieście, na jednej ziemi, a zarazem te światy są zupełnie inne. Każdy z nich wychodząc zza bramy miał już swoje przemyślenia, wnioski, a tym samym motywacje do tego, aby żyć według prawa.
Niejeden z nich mówił, że podziwia swoich ojców, wujków, braci, za tak ciężką i specyficzną służbę.

mgr Julianna Kołtun