sobota, kwiecień 20, 2024

Nasi uczniowie na panelu dyskusyjnym projektu “Młodzież w Europie” we Wrocławiu

28 listopada w BARBARZE, infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odbyło się wydarzenie główne realizowanego w szkole projektu edukacyjnego “Młodzież w Europie”. Nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielami dwóch innych dolnośląskich szkół uczestniczących w projekcie, oraz wrocławskich szkół biorących udział w programie “Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego”.

Spotkanie to dało młodzieży możliwość poznania się, nawiązania kontaktów, a także uczestnictwa w debacie. Uczniowie mieli okazję do spotkania z Lidią Geringer de Oedenberg (Posłanką do Parlamentu Europejskiego) i pogłębienia wiedzy o funkcjonowaniu struktur Unii Europejskiej. Spotkaniu towarzyszyła także projekcja filmu “Mediterranea” w reżyserii Jonasa Carpignano, nominowanego do nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego LUX w 2015 roku. Film dotyka problemu migracji we współczesnej Europie. Po filmie miała miejsce rozmowa, którą poprowadziła włoska artystka Alessandra Ferrini (uczestniczka Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016) oraz producent radiowy Marco Stefanelli.

Przed nami kolejne warsztaty, tym razem u nas w szkole, a także przygotowanie materiału na reportaż radiowy.

Wrażenia uczestników projektu ze spotkania:

Hubert, 2a:
Dzięki filmowi “Mediterranea” zyskałem szersze spojrzenie na problem uchodźców w Europie. Cieszy mnie również to, że mieliśmy możliwość dyskutowania w języku angielskim.

Żaneta, 2a:
Film dał mi inne spojrzenie na obecną sytuację emigrantów na świecie, całkiem inną niż przekaz w mediach społecznościowych.

Patryk, 2a:
Spotkanie było świetnie zorganizowane: dobry catering, ciekawi goście, film skłaniający do refleksji. Zabrakło mi jednak bardziej otwartej dyskusji po filmie.

Sandra, 2a:
Spotkanie było ciekawe i w miłej atmosferze. Szkoda, że wystąpienie Pani europosłanki było dość ograniczone czasowo; brakowało mi szerszej i dłuższej rozmowy z nią. Dziękuję za możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego, dobry catering i obiektywny film.